TopDev

05 Senior Front-end Developer (ReactJS)

Công ty TNHH SOFTCOM

249A Thụy Khuê, Phường Thụy Khuê, Quận Tây Hồ, Thành phố Hà Nội
Mô tả công việc
Giới thiệu về công ty

Trách nhiệm công việc

  • Build new software front end for advanced user experience..
  • Build reusable components/modules for static websites with responsive design
  • Work with API endpoints for dynamic content updating.
  • Ensure UI/UX of developed pages and software with near pixel-perfect design.
  • Develop and optimize front end UI to ensure the application is rendered consistently in crossbrowser environments.
  • Cooperate to connect front end software development with expert backend team.

Kỹ năng & Chuyên môn

  • Advance understanding of native Javascript es5 & es6+
  • Proficient in React stack (ReactJS, Redux, State Management, Functional Programming).
  • Expert knowledge with HTML5, CSS3, SASS/SCSS.
  • Solid knowledge of modern web development technologies & framework based on JavaScript, HTML, CSS.
  • Expert with developing responsive layouts leveraging CSS and media queries.
  • Design and implement robust client-side solutions with RESTful API.
  • Strong competency in responsive, mobile-first layouts leveraging CSS and media queries.
  • Intermediate level of comprehension of the english language.

Phúc lợi dành cho bạn

  • Tháng lương thứ 13, thưởng đột xuất, xét tăng lương hàng năm…
  • Chế độ phúc lợi, bảo hiểm xã hội và bảo hiểm y tế theo đúng quy định của Nhà nước.
  • Chế độ đãi ngộ theo quy định của Công ty (ốm đau, hiếu hỉ, nghỉ phép, thai sản…).
  • Chế độ đào tạo cho nhân sự (đào tạo hàng ngày, hàng tuần và một số các khóa đào tạo bên ngoài khác khi cần thiết).
  • Tham gia các hoạt động nội bộ hàng tháng, teambuilding hàng quý, du lịch 02 lần/năm.
  • Môi trường trẻ trung, siêu thoải mái. Ứng viên chưa có người yêu khả năng cao sau khi vô đây là liền tìm được gấu.
  • Nhiều câu lạc bộ thể thao sinh hoạt thường xuyên (bóng đá, cầu lông, pes...)

Công ty

Ngành nghề

Phần Mềm

Quy mô công ty

25-99

Quốc tịch công ty

Vietnam

Về chúng tôi

Thông tin chung